THOM BROWNE + SIL BRUINSMA

Vytváření fantazie: módní provokatér Thom Browne rozmlouvá s make-up artistou Silem Bruinsma

Made for Fashion propojuje přední módní návrháře s make-up artisty k otevřené konverzaci o kreativitě, spolupráci a přehlídkových molech.

Thom Browne, muž vážné a nekompromisní unifromity v soukromém životě, je současně hnací silou některých nejprovokativnějších, nejodvážnějších a super  inovativních módních návrhů. Každá z jeho kolekcí vypráví odvážné příběhy obalené do důvtipu a přetékající umem,  excentrismem a touhou.

Šťastná náhoda přivedla do Thomova zorného pole make-up artistu Sila Bruinsma, muže, který zručně probudil k životu Browneho neobvyklý pohled na věc. Sil zachází s obličejem každého z modelů (pro pánské i dámské kolekce) jakoby vytvářel jeden neoddělitelný celek. Dohromady ti dva vytvářejí naprostou fantazii a tříští všechna očekávání sezónu po sezóně, jejich dílo je vždy neobyčejně pozoruhodné. V tomto rozhovoru vyprávějí o svém pracovním vztahu, v čem se doplňují a jakým způsobem spolupracují, aby mohli realizovat Thomovu silnou vizi.

Sil: Začali jsme spolupracovat asi před čtyřmi lety v Paříži na pánských přehlídkách, poté začal Thom s dámskými přehlídkami v New Yorku a já jsem se k němu brzy přidal. Dospělo to až k do fáze, ve které jsme teď. I pro modely musíme použít spousty make-upu a líčidel. Je to v podstatě úplně stejné, jako práce s modelkama.

Thom: Nejsem odborníkem přes líčení, takže spolupráce se Silem je přesně ten typ vztahu, který oceňuju, protože mám v hlavě specifickou představu, co chci udělat. Předám svoji představu Silovi a on ji dotáhne. Je expert v tom, co dělá. Každý, kdo je opravdu dobrý v tom, co dělá, mě dokáže inspirovat.

Sil: Thom má ostrašně silnou vizi, žije ve svém vlastním světě a napadne ho nějaká myšlenka - ať je to z filmu, nebo něčeho jiného - a pak mi dá několik podnětů, anebo prostě řekne "Rád bych viděl tohle nebo tamto." Po tolika letech společné práce přesně vím, jakým směrem se chce vydat.

Thom: Moje inspirace přichází z mnoha různých míst, ale využívám hlavně podněty z filmů. Někdy taky přemýšlím nad novou originální myšlenkou, nad něčím, co jsem předtím nikde neviděl. Vytvářím to, co celkově sedne ke kolekci, ale na druhou stranu hlavní důvod toho všeho je, že mě to prostě baví.

"Existují dva druhy krásy. Zaprvé ten druh, kdy jsou lidé prostě hezcí...A le potom je tady krása, která je mnohem víc specifická Kreativnější a troufalejší."

Sil: Kolem nás je velké množství různých vlivů. Umělci, malíři, občas je to jen obyčejná žena v metru. Někdy ti návrhář vnukne ideu, kterou hledáš, a občas tě to napadne při pozorování různých látek. Jedná se o pochopení a procítění toho, co Thom vidí, a vložení mého vlastního přínosu.

Thom: Navrhuji tak, že už mám od začátku všechno promyšlené. Samozřejmě zůstávám otevřený, aby vše mělo šanci se v průběhu měsíců, kdy se kolekce probouzí k životu, vyvíjet, ale už od začátku mám dost jasnou představu. Nejdůležitější je, aby narážky nebyly hned okatě použity. Naopak se je snažím velmi volně zakomponovat do doufejme originální myšlenky.

Sil: Existují dva druhy krásy. Zaprvé ten druh, který jednoduše zkrášluje lidi, a určití návrháří tě požádají, abys modelky prostě udělal hezké. A potom je tady krása, která je mnohem víc specifická. Kreativnější a troufalejší. Mám rád tu druhou variantu - make-up artisté musí být flexibilní ve své práci - ale opravdu oceňuju, když můžu pracovat s někým, kdo mě motivuje ke zkoušení nových věcí, anebo je tomu aspoň otevřený.

Thom: Pro mě je nejdůležitější, aby líčení ladilo s módní kolekcí. Moje kolekce jsou určitým způsobem provokativní a neobyčejné. Takže i líčení nemůže být nikdy normální. Ale je běžné v tom smyslu, že je zábavné, vyzývá člověka, aby se díval na věci odlišným způsobem.

Sil: Občas má Thom naprosto jasnou představu, jak by mělo líčení vypadat, ale během této sezóny mi spíš jen ukázal kus látky a s tím jsem pracoval, líčení se propojilo s oblečením a obklopilo modelku od nohou až po obličej, takže vznikla taková celková kamufláž.

Thom: Přišel jsem za Silem s nápadem, že by mohlo být zajímavé, zakomponovat do líčení kamufláž, a jen tím, že jsem to navrhnul, se náš výtvor pro tuhle sezónu stal tím nejkrásnějším, co jsem ve svém životě viděl. Kamufláž to všechno opravu prostupovala...

Sil: Thom je osoba s velmi silnou vizí. Líbí se mi, co dělá, a proto je to pro mě skvělá příležitost. Je prostě úžasné s ním pracovat. Vznikla mezi námi vzájemná důvěra. Veříme jeden druhému v tom, co považujeme za krásné, a víme, co nakonec stoprocentně funguje. A to je je super. A nebývá to v téhle branži pravidlem.

Thom: To je přesně ono. Respekt a důvěra. Pracoval jsem už s mnoha různými lidmi, ale jenom několik vztahů je vybudovaných na dlouhotrvající důvěře.