EVA ALORDIAH

MC původem z nigérijské metropole Lagos začíná podnikat první krůčky na rapperskou scénu mimo svou zemi. Oslňuje neodolatelnou kombinací pohotového vtipu, krásy a podnikatelských dovedností.

V rubrice Global Heroes cestujeme po celém světě a objevujeme regionálně slavné hvězdy, které mají nakročeno na globální úspěch.

Všestrannou nigérijskou popovou hvězdu označila rozhlasová stanice BBC Radio 1Xtra za největší místní talent ženského rappu. Ale to není vše. Ve volných chvílích, kdy Eva nerappuje, učí studenty své vizážistické školy, kterou založila v pouhých jednadvaceti letech.

Před vydáním svého debutového alba 1960, které je pojmenované po roce, kdy Nigérie získala nezávislost, se s námi tato hvězda z Lagos a Globální hrdinka M.A.C zamýšlí nad odpovědnostmi ženy rapperky a podnikatelky a přiznává, že neplánovala stát se muzikantkou...

Jak vaše kariéra začala?
Je to asi těžko uvěřitelné, ale studovala jsem počítačovou vědu. Vždycky mě bavilo rozebírat věci a zase je dávat dohromady – občas se mi podařilo opravit nějakou elektroniku. Ale během studia jsem si uvědomila, že počítače nejsou pro mě. Nicméně tenhle styl „rozebrat a zase spojit“ jsem přenesla do své tvůrčí práce. Pamatuju si, jak mě ve škole fascinovala holka, která uměla odříkat celou skladbu „Cleaning out my Closet“ od Eminema – myslím, že od téhle chvíle jsem v nitru duše věděla, že chci být profesionální rapperkou.

 

Je v Nigérii hodně ženských rapperek?
Přála bych si, aby jich tu bylo víc. Většina hudebníků je nezávislých. Chci dodat odvahu dalším holkám stejně, jako mě dodali odvahu muzikanti, které jsem viděla v televizi...

Kdo byl vaším vzorem?
Měla jsem ráda Sashu, opravdovou průkopnici rappu v Nigérii. Ona pro mě byla tím, čím byl Rakim pro Eminema (směje se) a díky ní jsem pocítila, že to můžu zvládnout i já. Nicméně tenhle byznys je tvrdý a tak i já musím být tvrdá a někdy si říkám, že jsem kvůli tomu ztratila část sebe sama...

"Tenhle byznys je tvrdý a tak i já musím být tvrdá a někdy si říkám, že jsem kvůli tomu ztratila část sebe sama."

Nigérie prochází náročným obdobím. Můžete popsat, jaká je mezi mladými lidmi právě teď nálada?
Myslím, že obecný pocit je nezájem, ale aktuální situace vyvolává i hodně kreativity. Lidé si uvědomují, že jedině oni sami mohou uskutečnit věci. V Nigérii se poslední dobou objevuje hodně nových talentů... v hudbě, umění i módě.

 


Kontaktuje Vás hodně mladých lidí?
Ano, sociální sítě mi umožnily přiblížit se fanouškům a jsem s nimi hodně v kontaktu.

Můžete nám prozradit nějaké tipy z Vaší školy líčení?
Moje oblíbené rysy jsou lícní kosti a obočí. Africké ženy jsou známé tím, že mají krásné, výrazné lícní kosti. A tak ráda učím techniky konturování – zvýraznění lícních kostí rozjasňovačem a stínování pod nimi a na to moc ráda používám řadu minerálních produktů M·A·C. Je důležité uvědomit si, že líčení vás nezmění, ale že vám může dodat potřebný pocit, který vám schází k sebevědomí.

Co můžeme od Vašeho nadcházejícího alba očekávat?
Je hodně jadrné. A silně ovlivněné mými kořeny v nigérijském státě Delta.