JEREMY SCOTT

Ze syna farmáře módní ikonou - JEREMY SCOTT vypráví svou víc než neobvyklou cestu na trůn "návrháře lidu"

V KAPITOLE PUBLIC IMAGE PUBLIKUJEME ČLÁNKY O NAŠICH OBLÍBENÝCH A KULTOVNÍCH NÁVRHÁŘÍCH, SE KTERÝMI SI POVÍDÁME O ŽIVOTĚ, UMĚNÍ A TVOŘIVOSTI

Nedostižný favorit zlatem ověšených zastánců hip-hopu a současně barevně vyladěných pop-princezen, módní návrhář Jeremy Scott, je hlavní postavou dokumentárního filmu o němž teď všichni mluví a který měl premiéru na newyorském fashion weeku - "Jeremy Scott: The People's Designer" (Jeremy Scott: Návrhář lidu). Povídáme si s někdejším farmářským synkem z Kansasu, který vzkřísil značku Moschino, oblékl Miley na předávání cen MTV a jehož vášen prolínat prvky luxusní módy a pop-kultury a obráceně je absolutně bezbřehá...

M·A·C CULTURE: “Jeremy Scott změnil můj život!” řekl rapper A$AP Rocky. Jak hip hop a rap ovlivnil tvůj život?
JEREMY SCOTT: “Je úžasné, že to řekl. Je to tak velký kompliment" Vždycky jsem hip hop a rap miloval a zejména to, jakou vášeň tihle hudebníci mají pro módu a lifestyle obecně. Hip hopová scéna zplodila spoustu trendů a stylů a některé z nich se staly naprosto zásadními."

Když jsi vyrůstal v Kansasu, co pro tebe móda znamenala tehdy? Jak jsi se k ní dostal a jakým způsobem jsi se o ní dozvěděl víc?
"Když mi bylo asi 13, objevil jsem svět luxusní módy skrze televizi a časopisy a okamžitě mě to dostalo. Bylo to tak návykové, hned od začátku jsem cítil potřebu být toho součástí a přispět něčím malým ze sebe. Hltal jsem všechno, co se módy jen trochu týkalo a co se dalo v malém farmářském městě najít... asi nemusím říkat, že jsem kolem sebe něměl moc lidí, které by mé nadšení sdíleli."


Tvojí tvrobu hodně ovlivnily komiksy. Pochází tahle inspirace z dětství?
"Když jsem byl malej kluk, snil jsem o tom, že až budu velkej, budu kreslit komiksy - takže jsem si vlastně asi splnil sen."

Když jsi se protloukal nesnadnými začátky a studoval v New Yorku, bylo něco, co ti vždycky dávalo naději?
"Nikdy mě nenapadlo to vzdát. Byl jsem tak nadšený do módy a měl jsem touhu se vyjádřit módou, že jsem si prostě nedokázal představit dělat v životě něco jiného."

A$AP o tobě také řekl, žes "postavil most mezi ghettem a vysokou módou." Bylo sblížení těchto dvou světů něco, co jsi měl od začátku v úmyslu?
"Ne, já jsem vlastně nikdy netoužil jenom po propojení těhle dvou světů. Chtěl jsem, aby moje práce promlouvala k lidem a aby pro mě samotného byla způsobem sebevyjádření. Měl jsem štěstí, že můj styl oslovil tolik různých typů lidí a osobností, aniž bych já musel nějak kompromitovat svou vizi."

O své vlastní módě říkáš, že "chceš, aby oblečení žilo, bavilo se, pařilo, vytvářelo náladu." Jak se dělá oblečení, které dělá náladu? Jak zjistíš, že je to to pravé?
"Přesně tak, chci, aby moje oblečení žilo. Nechci, aby se jen prošlo po přehlídkovém molu nebo červeném koberci. Oblečení, které nemá svůj vlastní život mimo catwalk je mrtvé."

"M·A·C a já sdílíme vášeň a chuť užívat si módu a jsme připravení riskovat... M·A·C se vždy pohybuje na hraně a vždy umí lidi překvapit." - Jeremy Scott

Ty a M·A·C spolupracujete už pět let a máte za sebou více než deset přehlídek. Co je klíčem k tak dlouhému a produktivnímu partnerství?
"Myslím, že M·A·C a já máme něco společného a to něco je vášeň a chuť užívat si módu. A taky jsme připravení riskovat. Od toho, že první kampaň na rtěnku VIVA GLAM dělal travestita RuPaul až po kolekci líčení s komiksovým vydavatelstvím Marvel Comics - M·A·C se vždy pohybuje na hraně a vždy umí lidi překvapit."

Jak bys popsal ten talk před první přehlídkou Moschino? Měl jsi pocit, že se na tebe dívá celý svět?
"Zdá se, jako by to bylo kdysi dávno, ale ve skutečnosti to teď v únoru byly teprve dva roky. Měl jsem pocit, jako by něco vevnitř mě zahořelo a měl jsem potřebu se o to podělit se světem. Po přehlídce přišla obrovská úleva, a zejména poté, co jsem viděl první reakce a hlavně reakce těch, kteří pracovali v těsné blízkosti Franca (Moschina), reakce těch, kteří ho znali a milovali. Jejich komplimenty byly pro mě to nejdůležitejší. Když mi říkali, že Franco by byl obrovsky šťastný, a nebo, že jsem přinesl zpět Francovu náladu, to byl ten nejlepší pocit na světě."

Když tě oslovili s tím, že o tobě natočí dokument, měl jsi k tomu nějaké námitky? Je něco, co jsi v tom dokumentu opravdu toužil lidem sdělit?
"Upřímně neměl jsem vůbec žádné námitky. Přemýšlel jsem jen o tom, jak by měla moje první přehlídka pro Moshino být v tom filmu zachycena a jak bude zachována pro následující generace. Byl jsem vlastně překvapen, jak moc osobní ten dokument je, protože jsem se v něm nesnažil vyprávět svůj život... Byl jsem velmi dojatý názory lidí, kteří ten film viděli a tím, jakým způsobem se jich ten film dotkl. Myslím, že ten film je emočně silnější než jsme se s režisérem domnívali. Doufejme, že ten příběh může lidi inspirovat, ať už chtějí dělat cokoli, ne jenom módu."

Proč si myslíš, že jsi považován za "návrháře lidu"?
"Vyrostl jsem v pokoře a chudých poměrech - obyčejná rodina, žádný luxus, prominentní jméno nebo vlivní známí. Takže jsem z lidu. A druhá věc je fakt, že velkou část mé tvorby definuje popová kultura, která má mnohem větší vliv než mikrokosmos, který vedle ní představuje móda. Popová kultura prostě přitahuje masy."

"Jsem šťastný, že jsem považován za dobrého návrháře, ale je pro mě důležitější, když o mě lidé, kteří mě znají a jimž jsem vstoupil do života, řeknou, že jsem byl skvělý přítel."

Která scéna z filmu je podle tebe nejsilnější? Je tam nějaký moment, u kterého bys měl pocit, že shrnuje to, kým jsi a o co usileješ?
"Úplně na konci je pasáž, kde říkám něco o tom, jak jsem šťastný, že jsem považován za dobrého návrháře, ale že je pro mě důležitější, když o mě lidé, kteří mě znají a jimž jsem vstoupil do života, řeknou, že jsem byl skvělý přítel. To je pro mě to nejdůležitější poselství."

Máš dobré vztahy s mnoha vlivnými osobnostmi pop-kultury, zejména v hudbě - Katy, Miley, Rihanna, Rita Ora, CL. V čem myslíš je to silné spojení mezi vámi a mezi tím, co děláte?
"Upřímně všechny tyhle lidi jsem začal oblékat předtím, než se stali tak mega slavnými, protože jsem reagoval na něco, co se mi líbilo na nich nebo na jejich tvorbě. A s některými z nich vzniklo přátelstí na celý život. To je opět to, o čem jsem mluvil před chvílí - pouto k lidem je pro mě mnohem důležitější než jakýkoli kus oděvu, který bych mohl kdy navrhnout."

Miley řekla, že tvoje šaty jsou pro "lidi, kteří se chtějí vyjádřit, jsou otevření a volní a tvoje šaty pro ně jsou svým způsobem osvobozující". Cítíš to podobně?
"Miley opravdu zbožňuju - je to úžasná bytost, je tak opravdová a spontnánní. Myslím, že ona a já jsme si velmi podobní v mnoha ohledech a oba jsme velmi expresivní umělci."

Jednou jsi zpíval/ rapoval na scéne v korejštině, i když korejsky vůbec neumíš. Existuje něco na světě, co ti opravdu nejde?
"To je neskutečný, že o tom vůbec víš! Ale je to pravda - odzpíval jsem kus písničky za Minzy, nejmladší členku skupiny 2NE1, protože jí nepustili do klubu kvůli věku a koncert musel jet dál. No, tak jsem to vzal za ní. Je to spíš důkaz toho, jak moc mám rád CL, protože to byl její nápad, abych ten záskok byl já. Takže tahle historka je spíš o tom, že pro své přátele udělám téměř cokoli, než o tom, že se mi daří na co sáhnu."